Wielkopolska Grupa Doradcza Sp. z o.o.

Poznań
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Ulga badawczo-rozwojowa

Autor: Wielkopolska Grupa Doradcza Sp. z o.o., publikacja: 2019-03-31

Ustawy o podatku dochodowym (PIT oraz CIT) przyznają podatnikom ponoszącym koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową, prawo do skorzystania z tzw. ulgi rozwojowej. Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania pewnych kosztów (kosztów kwalifikowanych) poniesionych na ten rodzaj działalności. Kwota podlegająca odliczeniu może wynieść nawet do 100% kosztów kwalifikowanych.

Zdjęcie nr 1

W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, katalog kosztów obejmuje, między innymi, następujące koszty:

  • wynagrodzeń pracowników w części związanej z działalnością badawczo-rozwojową oraz związanych z nimi składek na ubezpieczenia społeczne,
  • wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia lub o dzieło w części związanej z działalnością badawczo-rozwojową,
  • odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
  • nabycia usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
  • nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
  • określone koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Dalej idące uprawnienia przysługują m.in. podmiotom posiadającym status centrum badawczo-rozwojowego.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest wyodrębnienie w prowadzonej ewidencji (w księgach rachunkowych lub księdze przychodów i rozchodów) kosztów działalności B+R. Koszty podlegają odliczeniu, o ile nie zostały podatnikowi w jakiejkolwiek formie zwrócone lub odliczone od podstawy opodatkowania.

Koszty kwalifikowalne podlegają odliczeniu w roku ich poniesienia, a jeżeli podatnik w tym roku wykazuje stratę lub w przypadku, gdy dochód jest niższy od kwoty odliczeń, podatnik zachowuje prawo do ich odliczenia w okresie kolejnych 6 lat.

Warto pamiętać, że uzyskana dzięki temu mechanizmowi korzyść stanowi pomoc de minimis. Oznacza to, że podatnika obowiązują ograniczenia związane z tym rodzajem pomocy.

Podstawa prawna: art. 26e-26g ustawy PIT, art. 18d-18e ustawy CIT.


Opracował:
Waldemar Kacban
Wielkopolska Grupa Doradcza Sp. z o.o.

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 672 890 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: